Warszawa: 796-018-825 warszawa@szkola-muzyki.pl
Zaznacz stronę

Czy nauka gry na pianinie w Music School należy do trudnych zadań czy jest przyjemną rozrywką? Interesują Cię zajęcia muzyczne i rozważasz, czy zacząć lekcje gry na pianinie? Lekcje muzyki i nauka gry na instrumentach dla dorosłych mogą być ciekawe i przyjemne, a przede wszystkim- niestresujące! O tym, czy każdy ma muzyczne zdolności kilka zdań powiedział dla Was Andrei Yermakov– nauczyciel gry na pianinie w Music School.

Ewa: Andrei, przychodzą do Ciebie różni ludzie, jak myślisz, czego oni szukają? Bo przychodzą też osoby, które nigdy nie uczyły się gry na pianinie, wybrały inną drogę życia, nie chcą być zawodowymi muzykami, więc jak myślisz, co nimi kieruje, że przychodzą na takie zajęcia do Music School?

Andrei: Ja myślę, że chcą sobie przypomnieć czasy, kiedy ćwiczyli, czasy swojego dzieciństwa, mają marzenia… i wielu ludziom to się udaje. Zaczynają ćwiczyć, zaczynają patrzeć na te utwory już z punktu widzenia dorosłego człowieka.

Ewa: Czy ci ludzie się zmieniają w trakcie tej nauki? Czy stają się bardziej szczęśliwi, lub bardziej spokojni? Czy obserwujesz coś takiego, że ta muzyka, ta nauka gry na pianinie wpływa na nich… i coś się zmienia?

Andrei: Ogólnie muzyka wpływa na człowieka, tak? Muzyka powinna wpływać. Jeśli muzyka nie porusza, to znaczy, że to nie jest już muzyka… Na pewno porusza, bo przede wszystkim muzyka powinna właśnie poruszyć…

Ewa: Ale czy uczniowie się zmieniają? Bo masz też uczniów, którzy już długo się u ciebie uczą… I pamiętasz, jacy byli na początku, kiedy do ciebie przychodzili, a jacy są teraz?

Andrei: Tak. To zależy… jeśli uczeń ćwiczy i podchodzi do tego nie tylko z myślą, że ważne, aby przyjść- bo niektórzy tak sobie myślą: przychodzą na lekcję i tak sobie myślą, że Music School da im jakąś wiedzę. Nie biorą pod uwagę, że granie na instrumencie, przede wszystkim, to ćwiczenie w domu. Wielokrotne powtórzenie materiału. My, nauczyciele, możemy tylko podpowiedzieć niektóre momenty, zwrócić uwagę na te trudne miejsca w utworze, które się pojawiają. I ci uczniowie, którzy ćwiczą i podchodzą do tego nieco poważniej, znajdują czas od pracy, od rodziny, od innych spraw… Oczywiście, że się zmieniają, zaczynają grać, jak już powiedziałem: zaczynają inaczej patrzeć na te utwory. Możemy porozmawiać nie tylko o muzycznym materiale: gdzie jaki pasaż, gdzie jaki rytm, ale możemy porozmawiać o kompozytorze, o epoce, o stylistyce… taki człowiek się rozwija.

Ewa: A co właśnie z takimi osobami, które nie maja czasu ćwiczyć w domu, ale przychodzą tu, żeby spełnić swoje muzyczne marzenie… I oni wiedzą, że się nie nauczą grać dobrze czy szybko, ale po prostu chcą spróbować, chcą się bawić, jak myślisz, czy Music School jest też dla nich? Czy powinni tu przychodzić? Czy szkoła muzyczna dla dorosłych to w ogóle dobry pomysł?

Andrei: Tak… uczę różne osoby, myślę, że mogą przychodzić, tylko muszą wiedzieć, dlaczego to robią. U każdego człowieka są chociażby minimalne zdolności muzyczne i jeśli chce je rozwinąć w młodym wieku, to jest łatwiej, ale absolutnie wszystko da się zrobić, tylko u niektórych jest więcej tych zdolności na początku i jest mu łatwiej, podczas gdy ktoś inny musi więcej nad tym posiedzieć.

Ewa: Czyli wystarczy chęć do nauki i ćwiczenia? I można nauczyć się grać na pianinie dzięki temu? Widzisz rezultaty takiej nauki u kogoś, kto uważał, że nie ma talentu?

Andrei: Jeśli człowiek ma mało zdolności, ale chce i ćwiczy, to będą postępy- widzę rezultaty, ale kiedyś miałem też takich uczniów z postawa: jestem i musisz mnie nauczyć, a jak ty to zrobisz, w jaki sposób, to już twoja sprawa. Taka osoba myśli, ze skoro zapłaciła pieniądze, przyszła, to ja ją powinienem nauczyć. Nie, to nie jest tak, ze oddaliśmy samochód do serwisu i jest zrobiony. Wszystko zależy od człowieka: nawet jeśli zdolności jest mało, ale jest chęć, człowiek stara się, słuchać, to naprawdę to wychodzi.

Ewa: czyli nawet ci, co się boją to powinni przyjść i spróbować?

Andrei: Dokładnie, powinni 🙂