Warszawa: 796-018-825 warszawa@szkola-muzyki.pl
Zaznacz stronę

Jeśli marzysz o tym, aby nauczyć się grać na gitarze i zachwycić przyjaciół podczas wakacyjnego ogniska, czy zagrać ulubioną piosenkę ukochanej osoby w romantyczny wieczór, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jest to możliwe i przy odrobinie dobrych chęci nie zajmie Ci to nawet wiele czasu. Niezależnie od tego, ile masz lat i jakie są Twoje dotychczasowe doświadczenia muzyczne. Oto kilka wskazówek dla początkujących, dzięki którym sam przekonasz się, że nauka gry na gitarze nie musi być trudna!

Nauka gry na gitarze jak zacząć?

Po pierwsze potrzebujesz instrumentu. I tutaj ważna sprawa: nie inwestuj w drogi sprzęt. Przynajmniej jeszcze nie teraz. Nie wiadomo, czy gra na gitarze porwie Cię na dłużej, niż kilka tygodni, lub czy znajdziesz czas na ćwiczenie gry. Na początku kup tani instrument do ćwiczeń, polecam gitarę klasyczną- nylonowe struny są mniej „bolesne” w nauce niż metalowe struny gitary elektrycznej czy akustycznej. Nawet jeśli docelowo planujesz budzić sąsiadów o 6 rano w niedzielę włączonym przesterem, nie musisz zaczynać nauki od gitary elektrycznej.

 

Nauka gry na gitarze samemu czy z nauczycielem?

Dużo łatwiej będzie, jeśli ktoś pokaże Ci, jak wygląda „obsługa” gitary. Nauka z nauczycielem może być dużo przyjemniejsza, niż próby podjęcia takiego wyzwania na własną rękę. Wiele osób gra na gitarze, zapewne również wśród Twoich znajomych- zapytaj, czy ktoś może polecić Ci nauczyciela. Najlepiej jest zaufać właśnie osobie z polecenia, ponieważ niestety wiele osób podejmuje się nauki innych bez odpowiedniego przygotowania i mogą tym samym narobić więcej szkód, niż pożytku.

Jeśli nie uda Ci się znaleźć nauczyciela wśród znajomych, lub chcesz zrobić znajomym niespodziankę, możesz wziąć kilka lekcji w szkołach muzyki, które funkcjonują w dużych miastach. W najlepszych szkołach tego typu nauczycielami są osoby po studiach muzycznych, masz więc szansę wiele się nauczyć i dostajesz gwarancję, że nie zostaniesz muzycznie „skrzywdzony” przez osobę bez odpowiedniej wiedzy.

Możesz również zdecydować się rozpocząć naukę samemu. Tutaj polecam filmy na youtubie, z których możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Osoby grające na instrumentach umieszczają filmy instruktażowe z poradami, jak łapać dany akord czy zagrać ten czy inny utwór.

 

Nauka gry na gitarze – najważniejsze- ćwicz.

Oczywiście, najważniejsze, to ćwiczyć. Weź od czasu do czasu lekcję gry, ale postaraj się ćwiczyć codziennie. Pewnie, że na początku będzie trudno: palce będą bolały, a dźwięk nie będzie tak doskonały, jak być powinien. Ale po prostu graj. Jimmy Page, gitarzysta Led Zeppelin, w wywiadzie dla „The Daily Telegraph” z 18 stycznia 2010 roku powiedział: „Nigdy nie uczyłem się gry na gitarze. Po prostu grałem na niej, a ona grała na mnie, różnie można na to spojrzeć. Jako dzieciak nie robiłem niczego oprócz chodzenia do szkoły, odrabiania zadań domowych i grania na gitarze. Dzisiaj gram może co drugi dzień. Ale nie myślę o tym jak o ćwiczeniu. Chcę znaleźć jakiś nowy kształt, nowy układ akordów, nowy riff. Zawsze szukam twórczego impulsu. Zawsze.” Czego i Tobie życzymy! Powodzenia!