Warszawa: 796-018-825 warszawa@szkola-muzyki.pl
Zaznacz stronę

Lekcje śpiewu biją rekordy popularności- chyba nie ma osoby, która skrycie nie marzy o tym, żeby powalić na kolana znajomych podczas karaoke, albo zachwycić przyjaciół, śpiewając na ich ślubie. Co motywuje ludzi do nauki śpiewu, jak nauczyć się śpiewać oraz ile czasu trwa nauka- na najczęściej zadawane przez naszych przyszłych Uczniów pytania odpowiada Ludwina „Lufa” Pol-  nauczyciel wokalu w Music School, ekspert w precastingach do programów „Idol” oraz „The voice of Poland”.

Ewa: Ludwina, powiedz proszę, jak Ci się uczy, jak radzisz sobie z ludźmi, którzy do Ciebie przychodzą ? Jak wygląda u ciebie rozpoczęcie nauki śpiewu?

Ludwina: Bardzo dobrze pracuję mi się z ludźmi… myślę, że głównie dlatego, że lubię ludzi. Na początku zawsze przeprowadzam krótki „wywiad” z nowym uczniem: dlaczego i po co chce śpiewać, czy miał z tym wcześniej styczność, czy kończył może już szkołę muzyczną. Następnie zaczynamy od oddechu, potem przechodzimy do ćwiczeń i w zależności od zaawansowania- robimy piosenki.

Ewa: Czy uważasz, że każdego da się nauczyć śpiewać?

Ludwina: Tak.

Ewa: Nawet kogoś kto uważa, że nie słyszy… kto myśli, że słoń nadepnął mu na ucho?

Ludwina: Strasznie dużo zależy od nastawienia tego człowieka. Zauważyłam, po wielu już latach doświadczenia, że jak ktoś bardzo chce i jest zdeterminowany to taka osoba jest w stanie nauczyć się śpiewać.

Ewa: Dużo ludzi zadaje pytania w stylu „ile czasu potrzeba żeby nauczyć się śpiewać?”. Co o tym sądzisz, czy jedna lekcja wystarczy ?

Ludwina: Nie, na pewno nie- dlatego, że ja na pierwszej lekcji dopiero pokazuję np. gdzie jest przepona, opowiadam o strunach głosowych, higienie głosu itd. Potem taka osoba powinna przespać się z tymi informacjami, poćwiczyć… ja następnie to weryfikuję i potem są to tygodnie ćwiczeń.

Ewa: Czyli jest to proces?

Ludwina: Tak.

Ewa: A czy w ogóle można powiedzieć ile taki proces może trwać?

Ludwina: Wszystko zależy od człowieka..

Ewa: A jaki był najkrótszy czas po jakim zaobserwowałaś u kogoś fajne efekty?

Ludwina: Pół roku.

Ewa: Powiedz mi… jak myślisz dlaczego ludzie chcą uczyć się śpiewać?

Ludwina: Każda osoba przychodzi z innymi motywacjami. Jedni pragną zaśpiewać u znajomego bądź u kogoś z rodziny na weselu. Inna osoba z kolei zawsze chciała śpiewać ale dopiero teraz w dorosłym życiu ma taką możliwość pobierania lekcji… Przeróżnie.

Ewa: Jacy ludzie wg ciebie przychodzą do Music School?

Ludwina: Na prawdę bardzo różni… od biznesmena po uczennicę gimnazjum..

Ewa: I z którymi ludźmi pracuje Ci się najlepiej?

Ludwina: Chyba jednak ze starszymi.

Ewa: Dlaczego?

Ludwina: Wiedzą czego chcą i z reguły jest to ich decyzja, że tu przyszli, a nie zostali popchnięci przez mamę albo jej ambicje.

Ewa: A zdarzało Ci się, że ktoś przychodził właśnie popchnięty przez czyjeś ambicje?

Ludwina: Tak…

Ewa: i jak sobie radzisz w takiej sytuacji?

Ludwina: no radzę sobie pięknie 😀 ale nauka wtedy jest o wiele cięższa, bo taki uczeń woli np. zabawiać się telefonem lub robić cokolwiek byle nie ćwiczyć, spóźniając się przy tym na zajęcia itp. Ale to jest coś co szybko wyłapuję u danej osoby.

Ewa: A powiedz mi tak bardziej o sobie, czym jest dla Ciebie muzyka?

Ludwina: Będzie to banalne co powiem chyba… powietrzem. Jednocześnie też paliwem.

Ewa: Czyli coś co Cię nakręca, tak?

Ludwina: Zdecydowanie, nie mogłabym żyć bez.

Ewa: Tak jak mówisz- nauka śpiewu jest to proces, trzeba poświęcić na to czas, włożyć w to pewien wysiłek…

Ludwina: to znaczy bez przesady, zawsze powtarzam uczniom żeby poświęcili czasami nawet 5 do 10 minut codziennie, czekając nawet aż się woda zagotuje w czajniku. Można już wtedy wykonać np. 3 ćwiczenia na przeponę, oddech.

Ewa: No właśnie a jak masz takiego ucznia, który bardzo chce nauczyć się śpiewać jednak przyznaje, że absolutnie nie ma czasu ćwiczyć w domu, co wtedy?

Ludwina: Wtedy ten proces będzie na pewno dłuższy, bo taka osoba ćwiczy wtedy tylko ze mną raz w tygodniu.

Ewa: A czy ma to wtedy jakiś sens ?

Ludwina: Jeżeli uczeń tak sobie życzy to ma 🙂

Ewa: Czyli rozumiem, że wtedy też jest to możliwe tylko taki proces nauki się wydłuża ?

Ludwina: Tak 🙂

Ewa: 😀 okej to dziękuję Ci bardzo za rozmowę.

Ludwina: Dzięki 🙂