Warszawa: 796-018-825 warszawa@szkola-muzyki.pl
Zaznacz stronę

 Szkoła muzyki dla dorosłych Music School w Łodzi jest już otwarta! Zapisz się za zajęcia, ale zanim to zrobisz, przeczytaj poniższy tekst, aby upewnić się, czy nasza filozofia działania jest Ci bliska.

Czy dorośli boją się pójść na lekcję śpiewu?

„W pewnym wieku jest już za późno, żeby nauczyć się czegoś nowego”, „Jestem za stary”, „Zawsze marzyłem, żeby się tego nauczyć, ale nie miałem takiej możliwości, nie miałem na to czasu, rodzice nie wysłali mnie do takiej szkoły”. To najczęściej słyszymy od dorosłych, kiedy pytamy o muzyczne marzenia. Wiele osób marzyło kiedyś o nauce śpiewu czy o nauce gry na instrumencie, takim jak gitara, pianino, skrzypce czy akordeon. Ale coś ich powstrzymało przez przeistoczeniem pragnień w rzeczywistość.

Co w tym wszystkim jest najbardziej zastanawiające? Mnóstwo dorosłych osób zapisuje się do szkół językowych, ucząc się nowego języka od podstaw, ale boi się poszukać szkoły muzycznej dla dorosłych, aby wreszcie móc spełnić swoje marzenie o graniu. Co ich blokuje? Często negatywne doświadczenia – ktoś kiedyś powiedział Jasiowi, że fałszuje i śmiał się, kiedy próbował zaśpiewać piosenkę, więc trudno spodziewać się, że Pan Jan może sobie wyobrazić naukę śpiewu jako bezstresową, przyjemną, pełną satysfakcji i radości.

Chcieliśmy poznać opinię mieszkańców Łodzi na temat ich dotychczasowych doświadczeń z nauką śpiewu oraz gry na instrumencie. Przeprowadziliśmy ankietę internetową, zbierając informacje o planach na przyszłość – w tym krótkim artykule przedstawiamy Ci nasze wnioski. Szczególnie jeśli Łódź jest miastem, w którym obecnie mieszkasz – nasze wnioski mogą być dla Ciebie bardzo inspirujące!

 

Muzyka pozwoli zrelaksować się po pracy

Uczyć można się w każdym wieku, muzyka nie jest tu wyjątkiem. Poza tym pozwala się zrelaksować, może być odskocznią od zajęć na uczelni, pracy czy codziennych obowiązków.

W przeprowadzonej przez nas ankiecie dla osób z Łodzi zainteresowanych nauką śpiewu i gry na instrumencie jedno z pytań brzmiało: „Jeśli nigdy nie uczyłeś się grać lub śpiewać, to jaki był powód?”. Okazuje się, że ponad 40% ankietowanych jako przyczynę podawało wstyd lub nieśmiałość, 27% wspomina, że nie wiedziało o tym, że może zapisać się na zajęcia dla osób początkujących w ich wieku.  Jak widać, te dwa najwyższe wyniki pokazują brak pewnej świadomości wśród ankietowanych dorosłych, że nigdy nie jest za późno.

 

Jeśli chcę nauczyć się śpiewać czy grać, to dokąd się udać?

Faktem jest, że miejsc w których od podstaw można nauczyć się śpiewać czy grać w dorosłym wieku, nawet w dużych miastach jak Łódź czy Warszawa, jest niewiele. Bez problemu znajdziemy szkoły, w których mogą uczyć się dzieci, jednak dla dorosłych znalezienie takiego miejsca graniczy z cudem.

Dlaczego? Możliwe, że dlatego, że nie jest to rynek łatwy – to wielkie wyzwanie przekonać dorosłą osobę, że może spełnić marzenie z dzieciństwa, coś, co kiedyś było bardzo ważne ale z czasem zostało wyparte ze świadomości. Szczególnie jeśli chodzi o śpiewanie, jest w tym coś bardzo intymnego i prywatnego, to zwykle bardzo delikatna cząstka nas.

Niestety wielu nauczycieli nie rozumie, że trzeba wielkiej wrażliwości, aby otworzyć człowieka na śpiewanie. Dlatego jest tak mało miejsc takich jak Music School, w której znajdują sie tylko naprawdę wrażliwi nauczyciele, którzy to rozumieją, a co więcej – potrafią pracować z osobą, która fałszuje. Tak, fałszuje. Bo jeśli chcesz się czegoś nauczyć, to najpierw tej umiejętności po prostu nie masz i to jest naturalne. Dorosła osoba przychodzi do nas i fałszuje i to jest jak najbardziej w porządku! To nasza rola, aby pomóc Ci nauczyć się śpiewać, lub grać na instrumencie od podstaw.

 

Szkoła muzyki… dla dorosłych?

Nie ma ograniczeń ze względu na wiek, kiedy można rozpocząć naukę muzyki. Oczywiście, zaczynając późno prawdopodobnie nie osiągniemy poziomu największych wirtuozów muzyki klasycznej (chociaż historia zna takie przypadki), jednak czy jest to główny cel naszej nauki? Muzyka ma sprawiać przyjemność, relaksować, być miłym uzupełnieniem wolnego czasu, a przy okazji pozwoli rozwinąć skrzydła i poszerzyć nasze horyzonty.

W takich kategoriach szkoła muzyki Music School spełnia zadanie formowania nowych umiejętności wśród osób, które do tej pory nawet nie spodziewały się rozpoczęcia jakiegokolwiek kształcenia muzycznego.

 

Dlaczego warto wybrać zajęcia indywidualne?

Wstydzimy się tego, co jest dla nas zupełnie obce, boimy się ujawnienia naszych wad i słabości na forum publicznym. Stąd też zajęcia grupowe nie są odpowiednią formą przeprowadzania zajęć w tym przedziale wiekowym. Warto poszukać w Łodzi takich miejsce, gdzie możesz pracować indywidualnie z nauczycielem, który w pełni dostosuje metody pracy do Ciebie – Twoich predyspozycji oraz szybkości robienia postępów. Zajęcia indywidualne pozwalają uczniowi skupić się na własnych postępach. Nie patrzy on na to, że współuczestnikowi idzie lepiej czy gorzej.

Uczeń mający kontakt z profesjonalnym muzykiem, który ma doświadczenie pedagogiczne, potrafiącym dostosować się do każdej indywidualności, będzie z tygodnia na tydzień przychodził coraz chętniej na zajęcia, a jego postępy będą zauważalne.

Profesjonalna kadra, w której znajdują się ludzie kochający muzykę, występujący na scenie, z wieloletnim przygotowaniem muzycznym potrafią zdziałać cuda z ludźmi, którym, wydawałoby się, że „słoń nadepnął na ucho”.

Tak właśnie jest w Music School w Łodzi – tutaj znajdziesz nauczyciela, który pomoże Ci bezstresowo opanować naukę śpiewu czy naukę gry na instrumencie (gitarze, pianinie czy skrzypcach). W ten sposób osoba, która początkowo po prostu bała się nawet dotknąć instrumentu, bądź też zaśpiewać gdzie indziej niż „pod prysznicem”, będzie mogła pokazać swoje nowe umiejętności w gronie najbliższych, a może nawet publicznie, np. podczas szkolnych koncertów czy imprez karaoke.