ZUZANNA KLEMAŃSKA

Wiola - nauka śpiewu w Warszawie

Zuzanna Klemańska jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie altówki oraz kierunku wokalistyka (specjalność wokalno-aktorska) Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie p. Doroty Wójcik.

Jest laureatką nagrody specjalnej za wykonanie pieśni polskiej na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” w Warszawie oraz III nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie im. Krystyny Jamroz w Busku – Zdroju (I nagrody nie przyznano).

W styczniu 2015 r. brała udział w spektaklu operowym – łacińskim intermedium „Apollo i Hiacynt” W. A. Mozarta w reż. Natalii Kozłowskiej, który był wystawiany na deskach sali koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W maju 2015 r. brała udział w prestiżowej Gali Operowej w ramach Operowego Forum Młodych w Bydgoszczy, występując wraz ze studentami z Hanoweru, Szanghaju i Krakowa.

W marcu 2016 r. zaśpiewała w polskiej prapremierze opery “Abu Hassan” C. M. von Webera w reżyserii Hanny Chojnackiej pod batutą Marcina Wolniewskiego, wcielając się w główną rolę Fatimy. Opera była wystawiana kilkakrotnie na deskach sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi.

W czerwcu 2017 r. wzięła udział w Gali Inauguracyjnej Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, występując na scenie z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego w towarzystwie znanych polskich śpiewaków m.in.: Joanny Woś, Aleksandry Zamojskiej, Adama Sobierajskiego, Grzegorza Szostaka.

Swój warsztat doskonaliła biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Olgę Pasiecznik, Helenę Łazarską, Marka Rzepkę  oraz Marcina Habelę.

Zuzanna Klemańska, jako solistka, występowała w tak znanych miejscach jak: Filharmonia Pomorska, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac w Ostromecku, Muzeum Narodowe w Kielcach, BSCK Busko-Zdrój, WDK w Kielcach.

Nie ogranicza się jednak tylko do opery – w czasach licealnych była wokalistką oraz skrzypaczką w rockowym zespole Konkubent. Bardzo dobrze czuje się w repertuarze jazzowym i rozrywkowym. Olbrzymią inspirację stanowią dla niej wokalistki takie jak: Ella Fitzgerald, Nina Simone, Tori Amos, Agnes Obel, PJ Harvey czy Alison Goldfrapp.

Od kilku lat prowadzi korepetycje wokalne dla małych dzieci, młodzieży oraz dorosłych (zarówno profesjonalistów jak i amatorów) w zakresie kształtowania techniki śpiewu, umuzykalniania, przygotowywania na konkursy wokalne oraz egzaminy wstępne na studia wokalno-aktorskie, jazz oraz musical. Jako pedagog śpiewu kładzie szczególny nacisk na pracę mięśni oddechowych, swobodne ciało podczas emisji, muzykalność, interpretację, czystą intonację oraz dykcję. Niezwykle ważnym aspektem jej pracy z uczniem jest również psychologia, tj. stworzenie pozytywnej, pełnej humoru atmosfery oraz terapeutyczne działanie muzyki.