Warszawa: 796-018-825 warszawa@szkola-muzyki.pl
Zaznacz stronę

W jaki sposób wytrwać w postanowieniu nauki gry na instrumencie?

Jakie postanowienia w tym roku mają miłośnicy muzyki, którzy chcą rozwijać związany z nią talent? Pani prawnik, która dopiero zaczyna naukę, postanawia: „W tym roku nauczę się grać na pianinie”. Programista, który od kilku miesięcy brzdąka na skrzypcach, marzy, aby do końca roku wystąpić na pierwszym publicznym koncercie, zorganizowanym dla znajomych i przyjaciół. Młoda gitarzystka, która co prawda gra już kilka lat, ale nie ćwiczy regularnie, pisze na liście celów: „Będę ćwiczyć codziennie, przynajmniej 2 godziny”. Prawdopodobnie żadnego z tych celów nie uda się zrealizować. Nie dlatego, że nasi bohaterowie nie mają talentu czy brakuje im pracowitości. Sedno tkwi w czym innym.

ZapiszZapisz

Cele zbyt ambitne?

Cele, które mają szansę zostać zrealizowane, muszą być doprecyzowane. Koncepcja SMART mówi, że każdy nasz cel powinien być sformułowany w sposób: konkretny (specific), mierzalny (measurable), osiągalny (achievable), realny do spełnienia (realistic) oraz określony w czasie (time-bound).

Łatwo jest zrozumieć, jak sformułować cel, aby był mierzalny i określony czasowo: „Będę ćwiczyła grę na perkusji codziennie od poniedziałku do piątku przez 2 godziny do końca 2017 roku”, zamiast: „Będę częściej ćwiczyła grę na perkusji” (bo co to znaczy „częściej”? raz w tygodniu czy raz w miesiącu? przez godzinę czy 5 minut?). O wiele trudniej pamiętać, że należy wziąć pod uwagę, czy cel jest dla nas osiągalny i realny w czasie, jaki założyliśmy.

Jak nauczyć się grać i nie stracić motywacji?

Jeśli na liście noworocznych celów pojawiła się nauka gry na gitarze, pamiętaj, żeby zaplanować drogę, która będzie motywować, a nie frustrować. Idź powoli. Zacznij od ćwiczenia raz w tygodniu, a kiedy stanie się to nawykiem – dwa razy. Nasze codzienne życie jest wypełnione różnymi zadaniami, na które musimy znaleźć czas i aby nasz nowy cel mógł zostać zrealizowany, nie powinien działać na szkodę innym ważnym obszarom. Jest większa szansa, że nie stracisz zapału, ćwicząc 2 godziny tygodniowo niż zarywając noce ćwicząc 4 godziny codziennie. Podejmij jak najszybciej kroki, żeby rozpocząć realizowanie celu. Jeden z cytatów autorstwa Karen Lamb brzmi: „Za rok od teraz będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj”. Przygotuj się na to, że początki bywają trudne i nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Daj sobie czas.

Planuj tygodniowo

Dobrym wsparciem, które pomoże Ci spełnić plany jest planowanie tygodniowe. Poczytaj więcej tutaj: http://anitakowalska.pl/planowanietygodniowe/ 

Trzymamy za Ciebie kciuki!