INGA POSKUTE

Urodziła się w Kownie na Litwie. W 2003 r. ukończyła studia dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej na Litwie, wydział w Kownie. Jest absolwentką studiów podyplomowych chórmistrzowskich w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy wydział Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej (2006-2008).

Studia śpiewu solowego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku, ukończyła z wyróżnieniem w 2012 r. w kasie prof. Cezarego Szyfmana. W roku 2013 ukończyła Międzywydziałowe Podyplomowe Studium Pieśni w UMFC w Warszawie.

Inga Poskute umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich i seminariach prowadzonych przez wybitnych pedagogów polskich oraz zagranicznych, wśród nich: prof. Leonard Andrzej Mróz (2008), dr hab. szt. Urszula Kryger (2008, 2013), Jacek Laszczkowski (2009), Igor Perfilyew (Rosija, 2010), Józef Frakstein (2011), ad. dr hab. Jolanta Janucik (2011), prof. Jadwiga Rappé (2012, 2013), prof. Ryszard Karczykowski (2012), Robert Holzer (Austria, 2012), Rudolf Piernay (Niemcy, 2013, 2014), Peter Dvorsky (Słowacja, 2014). Uczestniczyła na konkursach wokalnych w Polsce i za granicą.

W między czasie brała udział w szeregu produkcji studenckich. Wśród nich można wskazać wielokrotne występy w roli Hrabiny w operze Wesele Figara W. A. Mozarta w reżyserii P. Aignera oraz liczne przedstawienia musicali dla dzieci J. Krutula – Kopciuszek, w roli Macochy oraz Królewna śnieżka, w roli Krasnoludka Mędrka. Miała również niepowtarzalną okazję wystąpić w inscenizowanym przedstawieniu Miłość i polityka w operach G. F. Haendla, w reżyserii P. Chomczyka oraz pod kierunkiem artystycznym dr hab. L. Stawarz.

Na swoim koncie posiada występy na koncertach organizowanych m. in. przez uczelnię macierzystą, a także przez Operę i Filharmonię Podlaską oraz Filharmonię Narodową.

W latach 2007 – 2012 z powodzeniem w Białymstoku prowadziła prywatne lekcje śpiewu solowego, a od 2014 dołączyła do grona nauczycieli w Music School w Warszawie, gdzie dalej kontynuuje swoje działania w pracy pedagogicznej.

„Śpiew jest moją drogą życiową, moją wielką pasją. Długie lata studiów, codzienna praca nad opanowaniem techniki wokalnej oraz wielka radość z muzykowania owocują pracą na scenie oraz osiągnięciami pedagogicznymi.”