Warszawa: 796-018-825 warszawa@szkola-muzyki.pl
Zaznacz stronę

Czym jest emisja głosu?

Emisja głosu brzmi dość poważnie i wydawać by się mogło, że jest to wiedza tajemna tylko dla wybranych. Niekoniecznie! Pod tym hasłem kryją się bardzo ciekawe zagadnienia, które są nam wszystkim bardzo bliskie – korzystamy z nich na co dzień, mniej lub bardziej świadomie. Najprościej mówiąc: jest to wiedza o procesach jakie zachodzą w naszym aparacie mowy i układzie oddechowym, a które mają ogromny wpływ na to jak mówimy i śpiewamy.

ZapiszZapisz

Emisja głosu jest przede wszystkim procesem jego wydobycia. Procesem złożonym, w którym uczestniczy wiele narządów. To jak oddychamy, otwieramy jamę ustną, jak pracuje nasza krtań wpływa na to, jak emitujemy dźwięki. Prawidłowy oddech i odpowiednia artykulacja sprawia, że głos staje się mocny, przekonujący, a przekaz czytelny w odbiorze. Większa świadomość w tej materii skutkuje tym, że mówienie nie sprawia nam większych problemów.

O jakich problemach mowa?

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się mieć nieprzyjemną chrypkę, ból gardła czy też inne przykre dolegliwości po dłuższym czasie intensywnego mówienia. Wynika to z tego, że najzwyczajniej nie wiemy jak korzystać z naszego naturalnego instrumentu, którym zostaliśmy obdarzeni. Szczególną uwagę na to jak prawidłowo mówić, powinny zwrócić przede wszystkim osoby, które z głosu korzystają na co dzień w dużo więszkym wymiarze niż przeciętna, np. nauczyciele, wykładowcy, osoby zajmujące się prezentacjami czy np. sprzedażą bezpośrednią – tzw. „osoby pracujące głosem”. Traktując głos jak instrument, powinniśmy wiedzieć jak się z nim obchodzić i świadomie z niego korzystać. Instrumentalista może przecież wymienić swój sprzęt, gdy ten się zużyje, natomiast głos mamy dany jeden, na zawsze. Dlatego właśnie tak ważna jest świadomość jak o niego dbać, aby służył nam w pełnej sprawności przez długie lata.

Warto korzystać z fachowej pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Taką wiedzę posiadają m.in. logopedzi, aktorzy i śpiewacy – osoby korzystające ze swoich „instrumentów” w sposób profesjonalny. Nie wystarczy jednak sama wiedza z książek. Warto pamiętać, że emisja jest głównie praktyką opartą na teorii. Ważnym jest, aby ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe wykonywać z precyzją i dokładnością – tak, by nie popełnić błędów. Nasz aparat mowy jest bardzo czuły i można nieświadomie zrobić sobie krzywdę.

Dobrze jest zatem zaczerpnąć rad od osób, które na codzień prowadzą praktykę związaną z emisją głosu. Takim miejscem jest Music School 🙂

Serdecznie zapraszamy na indywidualne i grupowe spotkania z naszymi prowadzącymi  w Łodzi na al. T. Kościuszki 3 oraz w Warszawie na ul. Brackiej 22.