W imieniu naszego Partnera – Warszawskiej Opery Kameralnej, zapraszamy na Festiwal Mozartowski 🙂

Zapraszamy do wzięcia udziału w 27. edycji Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Festiwal zainauguruje 12 czerwca koncertowe wykonanie opery Don Giovanni z udziałem światowej sławy barytona Artura Rucińskiego w Filharmonii Narodowej. Festiwal zakończy się 15 lipca Wielką Galą Operową z udziałem gwiazd w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana.

Warszawska Opera Kameralna, której dyrektorem jest obecnie Alicja Węgorzewska-Whiskerd, jest instytucją działającą na rynku artystycznym już przeszło 50 lat. To nie tylko tradycja, ale także wypracowane i uznawane na całym świecie dokonania powodują, że jest ona marką rozpoznawalną nie tylko wśród melomanów. Podczas kilkudziesięciu lat działalności Warszawska Opera Kameralna stworzyła jedno z największych i najważniejszych przedsięwzięć artystycznych Warszawy – Festiwal Mozartowski.

Festiwal Mozartowski zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia Międzynarodowego Roku Mozartowskiego z okazji przypadającej wówczas 200. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pomysłodawcami Festiwalu byli współzałożyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej ś.p. Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt.

Każdego roku w Warszawie prezentowane są opery kompozytora, a także jego msze, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne. Spektakle i koncerty odbywają się w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w wielu zabytkowych i prestiżowych miejscach stolicy: na Zamku Królewskim, w Muzeum Łazienki Królewskie, w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, w Filharmonii Narodowej,  w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana czy w Kościele Seminaryjnym.

Podczas tegorocznego Festiwalu, na którym wystąpią najwybitniejsi, światowej sławy śpiewacy, muzycy i instrumentaliści zostaną zaprezentowane m.in. najpopularniejsze opery Mozarta takie jak: Don Giovanni (wykonanie koncertowe z udziałem barytona Artura Rucińskiego, występującego w największych teatrach operowych świata, m.in.:  Metropolitan Opera, Opera Bastille w Paryżu, Bayerische Staatoper w Monachium czy Teatro alla Scala w Mediolanie), Così fan tutte pod dyrekcją Friedricha Haidera (po raz pierwszy w historii Festiwalu wykonane z udziałem orkiestry grającej na instrumentach historycznych), Uprowadzenie z seraju (wersja marionetkowa dla dzieci), Czarodziejski flet (z udziałem basa Rafała Siwka święcącego triumfy w Teatro alla Scala w Mediolanie, Opernhaus Zurich, Deutsche Oper w Berlinie, Teatrze Bolszoj w Moskwie czy Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu) i Wesele Figara. Widzowie będą mieli okazję wysłuchać również wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych Mozarta: Requiem i Mszy c-moll. Ponadto, w programie Festiwalu znajdą się m.in.: koncert skrzypaczki Sirkki Liisy Kaakinen, recital Olgi Pasiecznik czy rekonstrukcja historyczna koncertu Mozarta z 23 marca 1783 roku. Na zakończenie Festiwalu odbędzie się uroczysta Gala Operowa z udziałem gwiazd.

Wśród festiwalowych wydarzeń nie zabraknie również spektakli przygotowanych z myślą o najmłodszych widzach.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie: http://operakameralna.pl/?27fm